// Dažniausia ne PVM mokėtojų klaida “santykiuose” su PVM yra … pavėluotas įsiregistravimas į PVM mokėtojus.

pvm

Taigi nežinia kelintą kartą priminsiu ką ir už kokius terminus reikia skaičiuoti sekant registravimosi į PVM mokėtojus ribą.

  • Skaičiuojame 45000 Eur pajamų ne kalendoriniais metais, o per 12 mėnesių. Taigi, dabar yra rugsėjo mėnuo, tad šį mėnesį skaičiuojame pajamas nuo praeitų metų spalio 1 dienos iki šio mėnesio pabaigos. Ne nuo sausio 1 d. o slenkančiais 12 mėnesių. Sekantį mėnesį skaičiuosime nuo lapkričio 1 d.
  • Skaičiuojame ne pagal pinigų judėjimą, o pagal išrašytas sąskaitas. Čia dirbantys su IDV susivelia, nes kitus mokesčius gali mokėti pinigų principu, o PVM riba vertinama kaupimo principu.
  • Jei šeimoje turite daugiau nei 1 verslą – tada yra rizika, kad bus sumuojamos visų verslų pajamos. O jei tos įmonės yra MB, tai dar ir vadovų vadovavimo pajamos pagal civilinę paslaugų sutartį į tą patį įtraukiamos. Nuo 2023 metų čia įvyko teigiamas pokytis mokesčių mokėtojų naudai, bet VMI vis dar sėkmingai kapsto 2021 ir 2022 metus bei taiko tuo metu galiojusias nuostatas.

Kaip išvengti klaidos?

  • Turėkite tęstinį pardavimo sąskaitų registrą. Ne nuo metų pradžios, o metai iš metų tęsiamą sąrašą.
  • Mėnesio pradžioje pasitikrinkite, kiek liko iki PVM mokėtojo ribos ir taip žinosite savo mėnesio potencialą.
  • Jei perlipate ribą, tai galite nesiregistruodami į PVM mokėtojus sumokėti PVM nuo sandorių, kurie viršijo 45000 Eur. Tokią išeitį siūlau tiems, pas ką dėl sezoniškumo, netikėto ir laikino pajamų padidėjimo būna trumpalaikis “perlipimas” virš ribos ir toliau vėl grįžtama prie mažesnių pajamų.
  • Jei šeimoje yra 2 verslai: būtinai konsultuokitės su mokesčių ekspertais ir VMI. 

Ir svarbiausia, tai jei jau nuolatos kamuojatės ties riba, tai siūlau gerai įsivertinti savo verslo situaciją ir pagaliau įsiregistruoti į PVM mokėtojus.

Nepraleiskite momento, kada registruotis PVM mokėtoju – Testas: Ar tau gresia tapti PVM mokėtoju?