Kas pasikeitė vaiko priežiūros “atostogų” (VPA) išmokų tvarkoje

Buhalteriness_paslaugos

Taigi pažiūrėkime, kas ten pasikeitė vaiko priežiūros “atostogų” (VPA) išmokų tvarkoje, kuri įsigaliojo nuo 2023 m. sausio 1 dienos.

Visų pirma pabrėžiu, kad motinystės išmokų tvarkoje niekas nepasikeitė. Dekretas kaip buvo mamos privilegija, taip ir liko. Išmokų dydžiai, procentai ir malonumo trukmė liko tokie patys.

O kas atsitiko su VPA išmokomis?
Topų topas: 2 neperleidžiami antrojo iš tėvų atostogų mėnesiai. Tai nereiškia, kad priverstinai varys eiti atostogauti antrąjį gimdytoją. Tai tik reiškia, kad labai skatins tokį elgesį pinigais. Už neperleidžiamus mėnesius bus mokama 78% dydžio išmoka nuo kompensuojamojo užmokesčio, o už visus likusius mėnesius – priklausomai nuo pasirinktos “atostogų” trukmės. Na… gal ir baudžia biski už nesinaudojimą tokia privilegija, nes šie mėnesiai yra neperleidžiami ir jei antras iš tėvų jais nepasinaudoja, bendra VPA trukmės šeimoje trumpėja 2 mėnesiais. Vieniši tėčiai ir mamos, nepanikuokite, yra numatytas ir toks scenarijus, kai nėra kam perleisti tų 2 mėnesių.

Dar keičiasi ir VPA trukmė.
Nuo sausio 1 d. gimusių vaikų tėvai galėsi rinktis “atostogauti” 18 mėnesių gaunant 60% dydžio išmoką arba 24 mėnesius gaunant 45% pirmais ir 30% antrais “atostogų” metais. Ir toliau išlieka galimybė tas atostogas nutraukinėti, perkėlinėti ir visaip kaip vartyti. Galima pasirinkti “atostogauti” iki vaikui sueis 18 mėnesių, po kelių mėnesių persigalvoti ir grįžti į darbą, o VPA malonumais mėgautis leisti antrai pusei arba net seneliams.

Ir man labai patinka trečiasis pokytis.
Jis susijęs su pagal darbo sutartį dirbančių darbinėmis pajamomis “atostogų” metu. Nuo šiol pagal darbo sutartį gautos pajamos nemažina išmokos, jei bendra išmokos ir darbo užmokesčio pajamų suma neviršija jūsų anksčiau gautų darbo sutarties pajamų. Kas yra tos “anksčiau gautos” pajamos? Realiai tai yra pagal darbo sutartį gaunamų pajamų vidurkis, nuo kurio jums skaičiavo VPA išmokas.

Na ir iš teorijos dar svarbu nepamiršti, kad visos jums priskaičiuotos VPA išmokos bus apmokestinamos 15% GPM ir 6% PSD mokesčiais.

Šiandien teorijos tiek. Sekančiuose įrašuose jau skaičiuosime

Nuorodos į teisės aktus ir informacijos šaltinius

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.116582/asr
https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.119523/asr
https://www.sodra.lt/lt/situacijos/informacija-gyventojams/noriu-gauti-motinystes-arba-tevystes-ismoka/vaiko-prieziuros-ismoka-uz-vaika-gimusi-nuo-2023-01-01