Ir vėl man reikia primokėti GPM už praeitus metus!

NPD

// Ką gi, darbdaviai jau perdavė VMI visą informaciją apie darbuotojams išmokėtas algas 2022 m.

Ir dabar prasidės (eilinį kartą) visuotinio pasipiktinimo ir bambėjimo ant buhalterių laikas.

Ir vėl man reikia primokėti GPM už praeitus metus!

Ir kada buhalterė išmoks normaliai paskaičiuoti mano GPM?

Juk dirbau tik vienoje darbovietėje, ką ji ten sugebėjo nusiskaičiuoti, kad man metams pasibaigus reikia mokėti GPM?!

Tai kodėl metai iš metų darbuotojai ir buhalteriai papuola į šį konfliktą? Kodėl atsiranda tos GPP skolos?

O todėl, visų pirma, kad GPM mokestis yra progresinis. Kuo daugiau pajamų gaunate, tuo didesnis yra tarifas.
Bet, tiesą sakant, dažniausiai nesusipratimai atsitinka ne dėl padidėjusio tarifo, didžiausią sumaištį kelia tas nelemtas NPD. Taigi kas turi rizikos būtent dėl NPD turėti skolų VMI pasibaigus metams?

/Dirbantys pas daugiau nei vieną darbdavį ir pas vieną iš jų taikantys NPD. Tos įmonės buhalteris mato tik šios įmonės pajamas ir būtent tokioms pajamoms priklausantį NPD pritaiko kas mėnesį. O metams pasibaigus VMI sistemoje į vieną katiliuką sudedamos visų darbadavių pajamos ir perskaičiuojamas žmogui priklausantis metinis NPD. O metinis NPD mažėja didėjant pajamoms.

//Taip pat metų bėgyje padidėjęs atlyginimas gali įtakoti GPM skolą. Kaip? Nes yra net skirtingos NPD formulės skirtingam metiniam pajamų dydžiui. O toliau vėl ta pati daina: kiekvieną mėnesį buhalteris skaičiuoja būtent to mėnesio pajamoms priklausantį NPD. O kai alga pakyla, metams pasibaigus pajamos sudedamos į bendrą katiliuką ir garantuotai persiskaičiuoja visų metų NPD.

///Ir net atostoginiai ir priedai už gerus darbo rezultatus gali būti metinio NPD perskaičiavimo priežastimi!
Gal apibendrintai sakyčiau, kad DU pajamų pasikeitimai yra visos nesantaikos tarp buhalterių ir darbuotojų ištakos. Nes toks yra įstatymas

Taigi, darbuotojai turi 2 pasirinkimus: arba 1. Visus metus taikyti NPD ir metams pasibaigus nesibarti dėl sumokamo GPM, arba 2. visus metus netaikyti NPD, gauti mažiau algos į rankas, o metams pasibaigus susigrąžinti GPM permoką. Viską lemia parašytas arba neparašytas prašymas taikyti NPD.

O kokį variantą pasirinkote jūs?